Skaitiniai: Vernor Vinge „Gelmė danguje“

Man patiko! Rekomenduoju paskaityt :) Ne veltui autorius gavo Hugo apdovanojimą, ne veltui…

(atsargiai, smulkūs spoileriai – bet neatskleisiu labai daugiau, nei knygų anotacijos)

Knygose galima atrasti analogijų su šiandieniniu pasauliu: visuomenės pripažįstamos tik vienos rūšies šeimos, būtinybė kolonizuoti kosmosą idant išvengti susinaikinimo arba išnykimo kartu su planeta, maža grupė individų, sukiršinančių valstybes, mokslo ir religijos priešprieša ir pan.

Paliečiama karo tema, bet autoriaus požiūris į tokį reiškinį man lieka neaiškus. Aš įžvelgiu karo beprasmybę, bet galbūt buvo norima parodyti, kad jis yra progreso variklis. O gal priešingai – kad svajonės yra progreso variklis, bet karas išnaudoja jas savo reikmėms.

Iš tiesų yra šioks toks panašumas su „Kvintarų maratonu“ – čia irgi dalyvauja trys rasės/kultūros. Panašumų yra ir su „Avataru“ – nesakysiu, kokių :) bet nenustebčiau, jei „Gelmė danguje“ buvo vienas iš įkvėpimo šaltinių „Avataro“ kūrėjams.

Ir, nors palyginus su anksčiau apžvelgtomis knygomis, ši yra daug knygiškesnė*, vis tiek skaitant imi galvoti, kaip ta istorija atrodytų dideliame ekrane. Yra ten viena veikėja, pradžioje gan nepastebima, į pabaigą virstanti viena iš siužeto varikliukų, kuriai tobulai tiktų ši aktorė: Christina Hendricks. Tačiau šios knygos ekranizacija yra tik svajuko dramblionė, nes 1) tyrinėjamos planetos gyventojams atvaizduoti prireiktų beprotiškų sumų super efektams; 2) tyrinėjamos planetos gyventojai daugeliui žiūrovų pasirodytų pernelyg šlyktūs (vorai visgi :D); 3) „Avataras“ :)

Užteks liaupsių, metas kritikai. Man pasirodė labai keista, kad, turint tokias technologijas, kurių dėka galima keliauti tarp žvaigždžių ir išgyventi kone 1000 metų (taip, trys nuliai), kai prisireikia nuskenuoti knygas – jos traukiamos po vieną iš lentynos vietoj to, kad nuskenuot visą lentyną iš karto.

Antras akmuo skrenda į vertimo kokybę. Wiki rašo, kad Mirgančioji originaliame tekste vadinama „On/Off“. Tačiau veikėjų pavardės (Underhill, Smith) neišverčiamos – tik užrašomas jų lietuviškas tarimas, nors šioje istorijoje būtų buvę daug prasmingiau jas išversti (Pakalnis, Kalvė).

Taip pat Wiki rašo, kad ši trilogija yra priešistorė kitai šio autoriaus knygai, ir kad autorius yra gavęs dar vieną Hugo apdovanojimą. Reiks susirasti tas knygas :)

Knygos tikrai geros, tačiau mano lagamine skrendant į Daniją joms vietos vargu ar atsiras – todėl atiduosiu jas bet kuriam norinčiam už tokią sumą, už kokią pati jas gavau, t.y. 3 Lt arba kokius nors saldainius/sausainius ar pan :)

*Skaitant „Kvintarų maratoną“ ir „Karalių anapus vartų“ neapleido jausmas, kad skaitau scenarijų filmui, o ne knygą. Knyga vis dėlto yra daug lėtesnis istorijos pasakojimo būdas, ir būtent dėl to jokia ekranizacija pilnai neperteiks visų niuansų, kuriuos gali papasakoti rašalas ant popieriaus. „Žiedų valdove“, „Merginoje su drakono tatuiruote“, ir netgi „Games of Thrones“ ir „Poteriadoj“, kurių (kol kas) neskaičiau, jaučiama, kad daug kas liko už kadro. Ekranizuojant „Gelmę danguje“ būtų tas pats – manau, tai ženklas, kad knyga gera. Knygos turi būti knygiškos.

Reklama

3 Komentaras

 1. 2011 rugsėjo 8 at 15:48

  […] maratonas“ iškeliavo pas naują šeimininką, „Gelmę danguje“ palikau namie Vilniuje. „Karalių anapus vartų“ ir „Nevono magiją“ norėjau padovanoti […]

 2. viz3 said,

  2012 vasario 28 at 12:35

  Man turbūt labiau patiko “A Fire Upon the Deep“ – skaičiau seniai ir rusiškai, tai nežinau, kaip gali būti lietuviškai išversta (jeigu išversta). Svaigsti skaitydamas…

  • mildaber said,

   2012 vasario 28 at 13:54

   Prie progos reikės pasiieškoti :) tik neaišku, kada proga pasitaikys…


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: