Skaitiniai: „Nevono magija“ ir knygų likimai

Fritz Leiber, „Nevono magija“, Eridanas, 2006

 Pasakysiu atvirai: tai, kad knygą laimėjau, vertė mane tikėtis, kad ji bus geriausia iš šią vasarą perskaitytų. Tačiau tai, kad ant jos puikuojasi užrašas „J. R. R. Tolkieno mokiniai“, vertė į ją žiūrėti šiek tiek skeptiškai (visada įtariai žiūriu į skambias antraštes). Ir ne veltui. Jei autorių ir būtų galima pavadinti Tolkien’o mokiniu, tai jis tikras dvejetukininkas. Vienintelis bendrumas – kažkoks neitin išsamus žemėlapis priešlapyje ir maginės fantastikos* pasaulis.

Apie biologiją autorius nusimano prastai. Sniege gyvenančios kailiu apaugusios gyvatės – lolwhut? :D OK, tarkim, tokie gyvūnai egzistuoja, bet kodėl tuomet jie turi vadintis tokiu pačiu vardu, kaip visiškai kitoks gyvūnas? Matyt, fantazijos pritrūko, nes visi to sniego pasaulio gyvūnai ir augalai buvo įprastiniai, tik kad su menkais paturbinimais, pvz snieginis leopardas, snieginės lapės, snieginis platanas, t.t. Bet užvis geriausias momentas – po avilio suniokojimo „liūdnai dūzgiančios bitės“. Va čia tai fantastika! :D

Pirmoji knygos dalis yra tokia primityvi, kad būtų galima pagalvot, jog ji nutaikyta į vaikų auditoriją. Tačiau erotinės scenos tai paneigia. Antroji knygos dalis, susidedanti iš trumpų apsakymų, geresnė. Kai kurie apsakymai man netgi visai patiko. Bet ir čia akis bado autoriaus fantazijos neturėjimas (beveik kiekviena istorija pamauta ant to paties karkaso) ir šiaip nelogiškumai, kad nors galvą į sieną daužyk. Ir dar knyga pasirodė siaubingai seksistiška – moterys arba piktos raganos, arba baltarankės idiotės, o du pagrindiniai herojai – tiesiog macho idealai. Paguoda ta, kad ir jie idiotai. O bendra istorija iš niekur eina į niekur.

Reziume: kelios veltui iššvaistytos valandos, neskaitant tų kelių neblogų apsakymų.

Knygų likimai

 „Kvintarų maratonas“ iškeliavo pas naują šeimininką, „Gelmę danguje“ palikau namie Vilniuje. „Karalių anapus vartų“ ir „Nevono magiją“ norėjau padovanoti Klaipėdos Viešajai bibliotekai, bet tą rytą skaitykla buvo uždaryta. Tačiau buvo galima knygas palikti knygų mainų lentynoje, ką ir padariau. Po darbo žvilgtelėjau – knygų nebebuvo :) įdomu, ar jas pasiėmė bibliotekos lankytojai, ar bibliotekos darbuotojai, nusprendę, kad sąlyginai naujos knygos spalvotais viršeliais praturtins jų lentynas, ar nugvelbė skaitytų knygų prekeiviai :)

*Kaži, Poteriadą išeitų pavadinti magine fantastika? O bet kokią kitą knygą, kurioje yra magijos? O jei knygoje – fantasy pasaulis, bet magijos nėra? :) (Philosoraptors gonna philosorapt)

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: