Skaitiniai: Little Brother ir Homeland

Cory Doctorow. Little Brother (2008). Homeland (2013).

Kadangi „Homeland“ yra „Little Brother“ (o dievai, kaip myliu aš šitą seną kompą su Ubuntu, galiu rašyti „lietuviškas“ kabutes neįdėdama jokių pastangų, kaip kodų įsidėmėjimas ar kopipastinimas iš tekstų redaktoriaus :)) tęsinys, tai apžvelgsiu knygas kartu.

Abi knygas skaičiau „Kindle“. Nuostabus įrenginys, telpantis į rankinuką, daug nesveriantis, tai galima nuolatos nešiotis kartu ir prie progos skaityt. Taip ir perskaičiau abi knygas vis priebėgom, tai stotelėse, tai važiuodama, tai kol Varniukas miega ir pan. Nuostabus prieinamumas, kai knygos įdomios, norisi kiekvieną akimirką išnaudoti skaitymui.

Taigi – „Mažasis Brolis“ įdomus, įtraukiantis, nepaliekantis ramybėj, kol neperskaitei visko. Ten, kur „KGB vaikai“ sufeilino, „Mažasis Brolis“ tiesiog žibėjo. Atrodė, kad San Franciską tuoj pažinsiu taip pat gerai kaip ir Vilnių, Klaipėdą ar Aalborgą. Atrodė, kad tuoj apie kompiuterinį saugumą žinosiu tiek pat, kaip srities specai. Atrodė, kad veikėjai – visiškai realūs asmenys, kartais erzinantys, kartais keliantys susižavėjimą, ir beveik nei vienas jų poelgis nekėlė klausimų.

Pagrindinis veikėjas – paauglys, maištaujantis prieš vis augantį žmonių stebėjimą vardan saugumo. Ir kai po įvykio, pakeitusio jo ir daugybės kitų gyvenimą, laisvas miestas pasidaro panašus į kalėjimą, jis imasi iniciatyvos sugrąžinti gyvenimą į senas vėžes. Jei „KGB vaikuose“ Viliaus „supergalios“ trenkė kaip perkūnas iš giedro dangaus, tai „Mažajame Brolyje“ Marcus’o žinios ir gebėjimai yra visiškai natūralus dalykas – „Never underestimate the determination of a kid who is time-rich and cash-poor“.

Buvo ir pora dalykų, kurie man pasirodė keisti, kaip kad geriausio draugo pamiršimas. Suprantu, kad tokiomis aplinkybėmis, į kurias Marcus įsipainiojo, galima labai daug ką pamiršti, bet geriausią draugą, kurį pats į tą visą kebeknę įtraukei..? Buvo dar pora neesminių, bet pakankamai menkų, kad jau nevertų paminėjimo.

Svarbiausia, ko moko knyga, kad už laisvę reikia visada kovoti. Jei užmerksi akis, atsipalaiduosi, ją labai greitai iš tavęs atims. Tad būkime budrūs.

Rekomenduoju knygą visiems, kurie domisi kompiuteriais, kurie kompiuteriais nesidomi, kurie skaito komentarus portaluose ir ten pastebi tam tikras tendencijas, visiems, kuriems technologija tapo tokia neatsiejama kasdienybės dalimi, kad nesusimąsto, jog tai bet kada gali pavirsti Didžiojo Brolio įrankiu jiems sekti.

„Homeland“ (viršelio nuotraukos nebus, nes knygą turim tik elektroniniu formatu) yra istorijos tęsinys, ir, kaip pridera geriausioms Holivudo tradicijoms, daug prastesnis už pirmtaką. Viskas prasideda labai įdomiai, įtampa kyla, ir staiga pššššššššššššššššš. Visą knygą Marcus laksto be galvos ir pats tai keletą sykių labai taikliai įvardija gražiu anglišku priežodžiu(?): „When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout“. Ten, kur nėra siužeto, įkišta kažkokia atseit meilės drama. O paskui viskas savaime išsisprendžia – na kam dar kažkokios veikėjų pastangos? Tegu sau laksto be galvos.

Jei mėgaujantis „Mažuoju Broliu“ viena mintis šmėsteldavo tik retkarčiais, tai „Homeland“ ji net trukdydavo skaityti: visas siužetas susuktas taip, kad Daktarauskas galėtų įkišti kuo daugiau raktinių terminų, kuriuos skaitytojas galėtų pasigūglint. Pvz, „persona management software“. Komentarus portaluose jau minėjau, dabar paminėsiu ir netikrus profilius socialiniuose tinkluose.

Kai kurie dalykai palikti kaboti. Turbūt ruošiamas tęsinys. Turbūt skaitysiu, nors ir nepatinka man holivudinės tradicijos.

P.S. Neapsieisiu be dar vieno sulyginimo su „KGB vaikais“. „Mažasis Brolis“ turi saitą visam su knyga susijusiam reikalui: http://craphound.com/littlebrother/

P.P.S. Daug neredaguodama spaudžiu „Publish“, kad įrašas pasirodytų šią svarbią dieną. Nes už laisvę reikia kovoti.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: